93 gram altınım var, bunun zekâtını nasıl hesaplayacağım ve ne kadar vermem gerekir? Ayrıca kardeşime borç olarak 4 milyar verdim ve 1 sene sonra verecek inşaallah. Bunun zekâtı ne kadar ve ne zaman vermem gerekiyor?

Tarih: 24 Ağustos 2009

CEVAP:

Borcunuzu ve asli ihtiyaçlarınızı düştükten sonra kalan miktar 93 gram altın ise bu miktar nisap miktarını (85 gr) aşıyor demektir. 93 gram altının tutarını TL olarak hesaplayın ve bunun yüzde iki buçuğunu ( % 2,5) zekât olarak verin.

Alacağın zekâtına gelince: Fakihlerin çoğunluğuna göre alacaklar iki ana gruba ayrılır:

1. Tahsil edileceği umulan alacaklar, yani ödeme imkanına sahip ve borcunu da kabul eden kimsedeki alacaklar zekâta tabidir. Alacaklı, her sene diğer malları ile birlikte bu alacağının zekâtını da öder.

2. Tahsil edileceği umulmayan alacakların ise ancak elde edilince zekâtı verilir.

Buna göre kardeşinizin, borcunu ödeyeceğini düşünüyorsanız onu da 93 gram altınla beraber hesap edin ve ikisinin toplamının % 2,5’unu verin.