İmam nikâhında iftida için bayan boşanma yetkisini kimden alacak, eşi onu anlaşamadığı halde inadına boşamıyorsa?

Tarih: 06 Ağustos 2009

CEVAP:

Eğer ortada resmi nikâh varsa kadın mahkemeye başvurur. Resmi yok, sadece imam nikâhı varsa kadın tek başına karar veremez, kendi tarafından bir ve kocası tarafından bir olmak üzere iki hakeme başvurur. Bunlar da evliliğin yürümeyeceği kanaatine varırlarsa kadına iftida hakkı verirler. Hakemlerin vereceği karara göre, kadın da kocasından aldığı mehir ve hediyelerin tamamını veya bir kısmını kocasına vererek ondan ayrılma kararı alabilir. Bunun için kocasının onayına gerek yoktur.

Kadının boşanma yetkisi hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.suleymaniyevakfi.org/genel/kadinin-bosanmasi-iftida/