Boşanan kadınların evden çıkmaları veya çıkarılmaları halinde de boşanmanın gerçekleşeceğini yazmış, bunları diğer şartlardan ayırmışsınız. Hepsi de emir değil mi? Bunu nasıl izah edeceksiniz?

Tarih: 23 Mart 2011

CEVAP:

Talakla ilgili olarak Allah Teâlâ şöyle buyurur:

“Ey Nebî! Karılarınızı boşadığınızda iddetler içinde boşayın ve iddetlerini sayın. Rabbiniz Allah’tan çekinin de açık bir fuhuş yapmamışlarsa onları evlerinden çıkarmayın. Onlar da çıkmasınlar. Bunlar Allah’ın koyduğu sınırlarıdır. Kim Allah’ın sınırlarını aşarsa kötülüğü kendine yapar. Bilemezsin, belki Allah bunun ardından yeni bir durum ortaya çıkarır. ” (Talak 65/1)

Kadınları iddetleri içinde boşama, talakın olmazsa olmaz şartıdır. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

“Boşanmış kadınlar, kendi başlarına üç kur’ (temizlik dönemi) beklerler.” (Bakara, 2/228)

Âdet halinde ilişki yasak olduğu için kadın zaten kendi başınadır. İddet süresi içinde kocası ile aynı evi paylaşacağından buradaki kur’, onunla ilişkiye girebileceği temizlik dönemidir.

Öyle ise talakın iddet içinde olması, kadının bu sırada âdetten temizlenmiş; ama kocasıyla ilişkiye girmemiş olması demektir.

Yukarıdaki ayette bunun dışında üç şart daha sayılmıştır. Bunlar; iddeti sayma, kadını evden çıkarmama ve kadının evden çıkmaması şartlarıdır. Bunlara uymayan, kendini zora sokmuş olur; ama yaptığı talak geçerlidir. Çünkü Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

“Bunlar Allah’ın sınırlarıdır. Kim Allah’ın sınırlarını aşarsa kendine yazık etmiş olur.”

Çünkü iddetin sonuna kadar erkeğin eşine dönme hakkı vardır. Eğer iddeti saymazsa sürenin bittiğini fark edemediği için bu hakkı kaybedebilir. İddet süresi içinde koca eşini evden çıkarmazsa anlaşmazlığın çözümü kolaylaşır. Durumu gözden geçirip daha sağlıklı bir sonuca varabilir.

Kadın evden ayrılmazsa o da kocasını ikna etme fırsatını yakalar. Bu süre içinde onun, kocasına karşı davranışlarında tek yasak cinsel ilişkidir. Bu da kocasının kendine olan ilgisini artırır. Koca dönme kararı verir ve bunu şahitlerle tespit ettirirse o yasak da kalkar.

www.fetva.net/yazili-fetvalar/kadinin-iddet-donemi-icerisinde-evden-cikmasi-veya-cikarilmasi.html