Bir yakınım on gün önce babasını trafik kazasında kaybetti. Bir kadın evlerine gelerek merhumun eşinin 4 ay 10 gün süreyle hiçbir şekilde evden dışarı çıkmaması gerektiğini ve bunun da Kur’an’da yazdığını söylüyor. Böyle bir şey var mı?

Tarih: 06 Nisan 2013

CEVAP:

Kocası ölen kadınların durumu ile ilgili olarak Allah Teala şöyle buyurmuştur:

“İçinizden ölenlerin geride bıraktıkları eşleri, kendi başlarına dört ay on gün beklerler. Sürelerinin sonuna vardılar mı kendileri hakkında marufa uygun olarak yaptıkları şeyde size bir günah yoktur. Allah yaptığınız her şeyin iç yüzünü bilir.” (Bakara, 2/234)

Bu ayete göre, kocası ölen kadınların dört ay on gün iddet beklemesi gerekir. İddet sona ermeden kadın başkasıyla evlenemez. Yasak sadece bununla sınırlıdır, evlilik dışında bir yasak yoktur.

İddet beklerken evden çıkmaması istenen kadınlar, kocası tarafından boşanan kadınlardır. Kaldı ki bu durumda olan kadınların evlerinden çıkmaması demek, evlerini terk etmemesi demektir. Yoksa onlar da iddet esnasında herhangi bir ihtiyacı için dışarı çıkabilirler.

Bununla ilgili daha geniş bilgi için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/kadinin-iddet-donemi-icerisinde-evden-cikmasi-veya-cikarilmasi.html