Bir videonuzda kocasından ayrılan kadının yeni bir nikâh yapabilmesi için 3 iddet süresi değil sadece 1 iddet süresinin geçmesinin yeterli olduğunu anlattınız. “Yeni bir nikâh için kadının bir temizlik müddeti beklemesi yeterlidir” dediniz. Bu konuda çelişkide kaldım. İddet süresi konusunda net bir cevap alabilir miyim? Yeni bir nikâh için kadın üç iddet mi yoksa bir iddet mi beklemeli?

Tarih: 04 Haziran 2013

CEVAP:

Hükümleri açısından erkeğin kadını boşaması (Talak) ile kadının erkekten boşanması (İftidâ) birbirinden farklıdır.

Talak suretiyle kocası tarafından boşanan kadın, üç iddet süresi (adet gören için üç temizlik müddeti) geçmeden kesinlikle bir başka erkekle evlenemez:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/kocasi-tarafindan-bosanan-kadin-ne-kadar-sure-iddet-beklemelidir.html

Fakat boşanmayı talep kadın ise bu takdirde sadece hamile olmadığının kesin olarak belli olacağı bir müddet -ki bir adet görmekle kadının hamile olmadığı kesinleşir- bekler, sonra bir başka erkekle evlenebilir.

Kadınların boşanma hakkını ve bununla ilgili hükümlerin anlatıldığı bir yazımızı aşağıdaki linkten okumanızı tavsiye ederiz:

www.suleymaniyevakfi.org/kuran-arastirmalari/kadinin-bosanmasi-iftid.html