Bir erkek aynı kadınla kaç defa imam nikâhı kıydırabilir?

Tarih: 19 Temmuz 2010

CEVAP:

Dinimize göre boşanma en fazla üç defa olabilir. Erkek karısından birinci kez boşanır da kadının iddeti bittikten sonra evlenmek isterse yeni bir nikâh kıyarak tekrar evlenebilir. Aynı şey ikinci kez boşanma için de geçerlidir. (İddet bitmeden dönmek isterse boşanma gerçekleşmiş olmakla birlikte yeni bir nikâha gerek olmaz.) Fakat bir erkek karısından üçüncü kez boşandıktan sonra karısıyla bir daha evlenemez. Bunun bir istisnası vardır. Kadın bir başka erkekle evlenir ve bir zaman sonra bu erkek de onu boşarsa kadın tekrar yeni bir nikâhla ilk kocasına dönebilir.

Boşanmanın hangi durumlarda meydana geldiğini öğrenmek için lütfen aşağıdaki linkte yer alan yazıyı okuyunuz:

www.suleymaniyevakfi.org/kuran-arastirmalari/talak-erkegin-bosama-hakki.html