Ben ailemden habersiz olarak biriyle imam nikâhı kıymayı düşünmekteyim. Evlenmeyi düşündüğüm kişi de buna razı. Ayrıca ailelerimizin de bizim evlilik niyetimizden haberleri var. Ancak resmi evlilik önümüzdeki bir yıllık süre içinde gerçekleşecek. Fakat aramızdaki muhabbetten dolayı birbirimizi görmeden duramıyoruz ve bu da bizi harama yönlendirmekte. Şu an için resmen evlenme imkânımız olmadığı için gizli dini nikâh kıydırma yolunu seçtik. Sitede bu konu hakkındaki yorumları okudum ama benim durumum biraz daha farklı sanırım. Yanıtlarsanız duacınız olurum.

Tarih: 14 Ağustos 2009

CEVAP:

Her ne şekilde olursa olsun ailelerden ve resmi makamlardan gizli olarak nikâh kıyılmaz. Yapacağınız şey aslında o kadar da zor değil. Mademki birbirinizi sevdiniz, bunu ailelerinize açıklamalısınız. Onların da rızasını aldıktan sonra fazla vakit geçirmeden düğün hazırlıklarına başlayın.

Düğünü ertelemek kesinlikle iyi bir şey değildir. Bütçenizi sarsmadan, orta halli bir şekilde hazırlanarak düğününüzü yapın. Günah işlemeden rahatça gezip tozmak amacı ile nikâh kıymak bizim dinimizde yoktur. Bazı işgüzarların böyle yapması asla bunun doğru olduğunu göstermez. Siz hayırlı bir işe giriştiğinizde yardımcınız Allah olacaktır.