Evlilikte veli izni ile ilgili yazılarınızı okudum ve bu konuda kendimi çok suçlu hissettim. Ben bir sene önce ailemin haberi olmadan, gizlice sevdiğim erkekle imam nikâhı kıydırdım. Fakat yazılarınızı okuduktan sonra yaptığımın doğru olmadığını gördüm. Bu durumda ne yapacağımı bilemiyorum. Yani eşimle (bunu demek ne kadar doğru bilmiyorum!) hala birlikteyim. Aileme söyleyemem, imkânı yok; çünkü onlar için hala erken. Ben şu an 23 yaşındayım ve bu durumda ne yapmam gerektiğiyle ilgili sizden yorum bekliyorum. Ne yapalım, ayrılmam mı? Lütfen bir an önce cevap verin.

Tarih: 30 Mart 2010

CEVAP:

Yaptığınızın doğru olmadığını anlayıp pişmanlık duymanız sizdeki Allah korkusunu göstermektedir. Bu çok önemli bir şeydir. Nice insanlar var ki yaptıklarının yanlış olduğunu bile kabul etmiyorlar. Madem ki yanlışınızın farkına vardınız, öyleyse bu yanlıştan dönmenin vakti geldiğini de bilmelisiniz.

Bir erkeği sevebilirsiniz. Bunun günahı olmaz. Günah olan, dinen birbirlerine yabancı olan bir erkekle bir bayanın el ele tutuşmaları, yalnız başlarına kalmaları, herkesten gizli bir şekilde imam nikâhı kıydırmaları vesairedir.

Durumunuzu ailenize mutlaka açmanız gerekir. Onlara durumu güzelce ve tatlı bir dille anlatmalısınız. İzin vermemeleri halinde dinen zor duruma düşeceğinizi, evlenmeniz için onların rızasına ihtiyaç duyduğunuzu vs. güzelce izah edin. İzin verirlerse en kısa zamanda nikâhınızı kıydırır, evlenirsiniz. Karşı çıkarlarsa Evlendirme Dairesine başvurur, resmi nikâhınızı kıydırırsınız. Bu iki yoldan başka yapacağınız herhangi bir şey yoktur.

Ayrıca bugün için sadece imam nikâhı ile evlenmeniz sizi mağdur eder, ortada kalırsınız. Yarın bir gün herhangi bir ayrılık durumunda hiç bir hak iddia edemezsiniz. İşte bunun için ya aileniz devreye girecek ya da resmi nikâhla evlenecek, haklarınızı hukuki koruma altına alacaksınız. Bunu da yapmazsanız evleninceye kadar sabredin, vakitlerinizi oruçlu geçirmeye çalışın. Zira oruç tutmak, insanın nefsini terbiye eder. Bu konuda Peygamberimiz sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

“Gençler! Kimin maddi imkânı varsa hemen evlensin. Kim de maddi imkân bulamazsa (nafile) oruç tutsun. Çünkü oruç, onun için şehveti kırıcıdır.” (Buhârî, Nikâh, 3; Müslim, Nikâh, 1)

Benzer bir soru-cevap için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/birbirimizi-seviyoruz-bundan-sonra-ne-yapmamiz-gerekiyor.html