Ben Hristiyan eşimle imam nikâhı kıymak istiyorum. 1 ay sonra resmi olarak evleneceğiz. Ama burada imam nikâhı kıydıracak imam bulamıyorum ve bir ilişkimiz var. Türkiye'ye gelme imkânımız çok zor. Ne yapmam lazım?

Tarih: 14 Ağustos 2009

CEVAP:

Nikâh, mutlaka “yetkili” birileri tarafından bir kayıt ve “denetim” altında kıyılmalıdır. Bugün bu denetimi nikâh memurlukları aracılığıyla belediyeler yapmaktadır. Resmi nikâhınızı kıydırdığınızda bu şartı yerine getirmiş olursunuz.

Dini nikâhta olan mehir, resmi nikâhta olmadığı için bir de mehir, yani erkeğin evleneceği eşine vereceği bir mal belirleyerek eksiği gidermiş olursunuz.

İmam nikâhı diye bir kavram dinimizde yoktur. Bu kavram, 1926’da İsviçre Medeni Kanununun kabul edilmesi ile birlikte ortaya çıkmıştır. Kanundaki “kilise nikâhı”, dini nikâh diye tercüme edilmiş, daha sonra bu kavram imam nikâhı olarak anılır olmuştur.

İslam Hukukuna göre nikâh, kızın velisinin onayıyla ve bir tören eşliğinde kıyılır. Veli karşı çıkıyorsa yetkili makama başvurulur. Velinin onayını aldıktan sonra bir mehir belirleyin, tıpkı resmi nikâhta olduğu gibi evlenme beyanlarınızı bildirin ve bunu şahitler ve davetliler huzurunda açıklayın. Mehir miktarını, şahitlerin adını vs. bir kâğıda yazıp kayıt altına alın. Karı koca olarak siz ve şahitler bunu imzalayın. Evliliğiniz için hayır dualar ederek töreni tamamlayın.