İmam nikâhlı bir insan boşandı ise tekrar ne zaman evlenebilir? Belirli bir gün beklemesi şart mıdır? Bekleme süresi kadın ve erkeğe göre değişir mi?

Tarih: 14 Mart 2011

CEVAP:

Boşanma gerçekleştikten sonra erkeğin beklemesi gereken herhangi bir süre yoktur. Ancak boşadığı kadının bekleme süresi bitmeden onun kız kardeşi, kardeşlerinden birinin kızı, halası yahut teyzesi ile evlenemez. Çünkü iddet bitmeden kadın kocasından tam ayrılmış olmaz.

Birinci ve ikinci boşanmadan sonra kadının bir başkası ile evlenebilmesi için iddet beklemesi gerekir. İddet, adet gören kadının üç temizlik müddeti, adet görmeyenlerin üç ay, hamilelerin de doğum yapıncaya kadar beklemesidir.

Erkek iyi niyetli ise iddet bitinceye kadar, yeni bir nikâha gerek kalmadan eşine dönüp evliliği sürdürebilir.

www.fetva.net/yazili-fetvalar/iddet-iddet-bekleme-ne-demektir.html

Tabi bu anlatılanlar gerçek bir evlilik sonucunda meydana gelen gerçek bir boşanma için geçerlidir. Bir evliliğin gerçek olabilmesi için ilk şart, kıyılan nikâhın kızın ve ailesinin izni ve onayı ile kıyılması ve bu nikâhın gizli olmamasıdır. Bu şartlara uyulmadan kıyılan nikâhlar geçerli değildir!

Tüm şartlarına uyularak kıyılan nikâhtan sonra boşanmanın meydana gelebilmesi için de bir takım şartlar bulunmaktadır. Boşanma sadece sözlerle meydana gelen bir olay değildir. Belirli kuralları olan bir işlemler bütünüdür. Bu kurallara uymadan boşanma gerçekleşmez.

Hem imam nikâhı ve şartları hem de boşanma ve şartları ile alakalı olarak sitemizde bir hayli bilgi bulunmaktadır. Aşağıdaki linklerde bulunan soru-cevapları okursanız konu hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olabilirsiniz.

www.fetva.net/yazili-fetvalar/imam-nikahi

www.fetva.net/yazili-fetvalar/bosanma