FETVALAR

SORU:

Erkekte olduğu gibi kadın da kocasını üçüncü kez boşarsa tekrar kocasına dönebilmesi için kocanın başka bir kadınla evlenmesi şart mıdır? Erkekte bu durum var, aynı durum kadın için geçerli midir?

Tarih: 12 Temmuz 2017

CEVAP:

Kadının boşanması (iftidâ) hükümler açısından erkeğin boşaması (talak) ile aynı değildir. Hükümler farklıdır. Talakın âdet döneminde olmaması, ilişkiye girilmediği bir temizlik döneminde olması, kadının iddet beklemesi, iddet esnasında evini terk etmemesi gibi şartlar iftidâda yoktur.

Kadınların yapısı gereği iftidâda, talakta olduğu gibi sayı şartı da yoktur, yaklaşık 3 ay iddet bekleme şartı da. Talakta iddet bekleme emri, birinci ve ikinci talaktan sonradır. Bu, ailenin yeniden kurulması için alınmış bir tedbirdir, yoksa kadının rahminde çocuk olmadığını tespit değildir. Çünkü bu tespit, bir tek âdet ve temizlik süresi ile yapılabilir ki buna istibrâ denir. İftidâda gerekli olan da budur. Bu yüzden kendi isteği ile kocasından boşanan kadınların üç aylık iddet beklemelerine gerek görülmemiştir. Yeni bir evlilik yapabilmeleri için hamile olmadıklarının kesin belli olması yeterlidir.

Erkeğin boşaması talak ile hükümleri şu linkten:

www.suleymaniyevakfi.org/kuran-arastirmalari/talak-erkegin-bosama-hakki.html

Kadının boşanması iftidâ ile hükümleri de şu linkten okumanızı tavsiye ederiz:

www.suleymaniyevakfi.org/kuran-arastirmalari/kadinin-bosanmasi-iftid.html


Etiketler: