Bir kızgınlık anımda eşime, bundan böyle benden habersiz anne ve babası ile telefon görüşmesi yaparsa üçten dokuza boş olacağını söyledim. Bugüne kadar böyle bir şey olmadı ama ya unutur da ararsa nikâhımız düşer mi? Esasında ben de pişman oldum fakat sözümün geçersiz olması için bir şey yapma imkânım var mı?

Tarih: 06 Ağustos 2009

CEVAP:

Boşama için ileri sürülen bu şart, bâtıl bir şarttır. Hiçbir geçerliliği yoktur. Eşiniz anne ve babası ile ister telefonda isterse de yüz yüze görüşebilir, bunu engellemeye sizin hakkınız yoktur! Allah’ın helal kıldığı ve hatta farz kıldığı ana babaya iyi davranmayı siz hangi hakla eşinize yasaklayabilirsiniz? Öncelikle bundan Allah’a tevbe etmelisiniz.

Nikâhın düşmesine gelince: Evlilikte olduğu gibi boşanmada da belirli kurallar vardır.

Bununla ilgili gerekli bilgileri edinmek için aşağıda benzer sorulara verdiğimiz cevaplarda yer alan BOŞANMA ile ilgili yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

www.suleymaniyevakfi.org/kuran-arastirmalari/talak-erkegin-bosama-hakki.html

Bu konu hakkında daha da detaylı bilgi isteyenler aşağıdaki linkte yer alan yüksek lisans tezini inceleyebilirler:

www.suleymaniyevakfi.org/fikih-arastirmalari/sarta-baglanan-talk-master-tezi.html