İslam hukukunda boşanma nasıl olur? Erkek geçimsiz ve ailesine karşı sorumsuzsa kadın boşanmak isteyebilir mi? Ve boşanmada mal paylaşımı nasıl yapılır? Evlilik sonrası edinilen mallarda paylaşım nasıl yapılır? Çocukların durumu ne olur? Kadının ve erkeğin üzerindeki mallar nasıl paylaşılır? Ve çocuklar için nafaka ödenir mi?

Tarih: 06 Ağustos 2009

CEVAP:

Kadın kocasına karşı boşanma davası açabilir. Bu konu sitemizde yer almaktadır.

İlgili yazıyı okumak için lütfen tıklayınız:

www.suleymaniyevakfi.org/kuran-arastirmalari/kadinin-bosanmasi-iftid.html

Çocukların nafakası babaya ait olur. Kızın anneye daha çok ihtiyacı olduğu için evlenene kadar annenin yanında kalması uygun olur. Erkek çocuklar babanın yanında kalırlar. Farklı bir şekilde anlaşmanız da mümkündür. Bununla ilgili daha geniş cevabımızı okumak için de lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/anne-babasi-bosanmis-cocuklarin-bakimi-ve-yetistirilmesi.html

Mallara gelince: Kadına ait mallar kadının, erkeğe ait mallar erkeğindir. Kadının ve erkeğin ortaklaşa kullandığı mallar da erkeğindir.