Ben 9 ay önce evlendim. Karımla toplam 4 ay aynı evde kaldık. Mehir olarak annemin taktığı bilezikleri verdik. 4 ay içinde cinsel yönden karı koca olamadık. Ama aynı yatakta yattık kalktık. Şimdi boşanacağım. Eşim mihre hak kazandı mı yoksa takıları geri alabilir miyim?

Tarih: 06 Ağustos 2009

CEVAP:

Eğer evlilikten sonra gerdek gerçekleşti ise veya halvet-i sahiha meydana gelmişse Talak suresinde belirtilen şekilde boşanma olması gerekir. Bu taktirde kadın mehrin tamamına hak kazanır.

Sorunuzda gerdek gerçekleşmediğini ama 4 ay aynı yatakta yattığınızı belirtmişsiniz ki bu, halvet-i sahiha’dır. Halvet, “aralarında nikâh bağı ve devamlı evlenme engeli bulunmayan bir erkekle kadının baş başa kalmasını, fıkıh terimi olarak sahih bir nikâhtan sonra ka­rı kocanın, üçüncü bir kişinin izinsiz mut­tali olamayacağından emin bulundukları bir yerde cinsî birleşme olmaksızın baş başa kalmalarını ifade eder.” (Orhan Çeker, “Halvet”, Diyanet İslam Ansiklopedisi, c: 15, s: 384)

Usulüne uygun boşanmanın nasıl gerçekleşeceğine dair aşağıdaki linkte yer alan yazıyı okumanızı tavsiye ederiz:

www.suleymaniyevakfi.org/kuran-arastirmalari/talak-erkegin-bosama-hakki.html