Ben eşimle 2,5 aydır ayrıyım. Küçük bir tartışmada beni imam nikâhından boşadı. Boşadıktan sonra 3 gün aynı evi paylaştık. Bunun benim gururumu incittiğini düşünerek evden ayrılıp baba evine döndüm. Bu esnada eşim beni hiç aramadı. Sonra kendisi ayrılma kararı almış, 2 ay çok mücadele ettim. Bu arada 9 aylık hamileyim, sırf çocuk için birleşmek istedim. Ailesi istemediği için o beni reddetti. Şimdi de bana: “Anlaşmalı ayrılalım, sana ya evin eşyalarını ya da 6,5 milyar para vereyim, ayrılalım” diyor. Bu para sadece benim altınlarımın yani mehrimin parası değil. Ben bu durumda ne yapabilirim?

Tarih: 06 Ağustos 2009

CEVAP:

Size ait olan eşyaları ve nikahta size vaad edilen mehri alırsınız. Ayrıca doğum yapana kadar kocanız size nafaka verir, doğumdan sonra da çocuk için nafaka ödemeye devam eder. Bu durumu bildiren ayetler şöyledir:

“Anneler çocuklarını iki yıl boyunca emzirirler. Bu, emzirmeyi tam yapmak isteyenler içindir. Onların marufa uygun yiyecek ve giyeceği, çocuğun babasına aittir. Kimseye gücünün yettiğinden fazla yük yüklenmez. Çocuğu yüzünden ne ana, ne baba zarara sokulur…” (Bakara, 2/233)

“Boşadığınız, fakat iddeti dolmamış kadınları gücünüz nispetinde, kendi oturduğunuz yerde oturtun. Onları sıkıntıya sokmak için zarar vermeye kalkışmayın. Eğer hamile iseler, doğurmalarına kadar nafakalarını verin. Çocuğu sizin için emzirirlerse, onlara ücretlerini ödeyin; aranızda uygun bir şekilde anlaşın; eğer güçlükle karşılaşırsanız çocuğu başka bir kadın emzirebilir.” (Talak, 65/6-7)

“İmkânı geniş olan, nafakayı imkânlarına göre versin; rızkı daralmış bulunan da Allah’ın kendisine verdiği kadarından nafaka ödesin. Allah hiç kimseyi verdiği imkândan fazlasıyla yükümlü kılmaz. Allah, bir güçlükten sonra bir kolaylık yaratacaktır.”

Doğumdan sonra bir başkasıyla evlenme hakkında sahip olursunuz. Fakat anlaşırsanız tekrar eski kocanızla evlenebilirsiniz.