Kutlu Doğum Haftası dinin bir emri veya tavsiyesi mi? Bu haftaya özel herhangi bir ibadet çeşidi var mı? Bu kutlamalar ilk olarak ne zaman başladı?

Tarih: 19 Nisan 2013

CEVAP:

İlk defa Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 1989 yılında Kameri Takvim, 1994 yılından itibaren de Nebîmizin miladi doğum günü olan 20 Nisan tarihi esas alınarak Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri yapılmaya başlanmıştır. Bu çerçevede bütün il ve ilçelerde değişik konularda panel ve konferanslar düzenlenmiş, 1994 yılından itibaren de hafta içerisinde sempozyum düzenlenmeye başlamıştır.

Görüldüğü gibi kutlu doğum haftası etkinlikleri Türkiye’de son zamanlarda ortaya çıkan ve Diyanet’in organize ettiği sosyal bir faaliyettir. İçinde bulunduğumuz hafta dinen mübarek sayılmış bir hafta değildir. Nebîmizin miladi doğum yılının 20 Nisan’a denk gelmesi münasebetiyle yurt genelinde kutlamalar, anma programları yapılmaktadır o kadar. Programda eğer tanıdığınız, bildiğiniz bir konuşmacı varsa gidip onu dinleyebilirsiniz.

Konuyla ilgili daha geniş bilgi için lütfen aşağıda bulunan KUTLU DOĞUM HAFTASI ETKİNLİKLERİ başlıklı yazıyı okuyunuz:

www.suleymaniyevakfi.org/Arastirmalar/kutlu-dogum-haftasi-etkinlikleri.html