Muharrem ayı orucunda bazı yiyeceklerin ve suyun içilmemesi gerektiğini duydum. Muharrem ayında oruçlu olmak istiyorum. Nelere dikkat etmem gerekiyor? Bu ayda yenilmesi yasak olan yiyecekler ve içecekler var mıdır? Muharrem ayında yapılması gereken özel ibadetler var mıdır? Bu ayı tamamen oruçlu geçirdiğinizde kurban kesilmesi gerektiğini de duymuştum. Bu bilgilerin doğruluğunu sizden öğrenmek ve varsa yapılan yanlışlar bunları kendi ailem ile de paylaşmak istiyorum. Yardımcı olur musunuz?

Tarih: 14 Kasım 2012

CEVAP:

Muharrem ayında tutulması tavsiye edilen orucun Ramazan ayında tutulan oruçtan mahiyet açısından bir farkı yoktur. İster farz olsun ister sünnet oruçluyken yapılması yasak olan, yani orucu bozan şeyler üçtür: Yemek, içmek ve cinsel ilişkiye girmek. Bunun dışında Muharrem ayı orucunda herhangi bir farklılık yoktur.

Bunun yanı sıra diğer aylarda olmayıp da sadece Muharrem ayına özel herhangi bir ibadet de bulunmamaktadır. Ayrıca bu ayı tamamen oruçlu geçirmek tavsiye edilmediği gibi kurban kesilmesi de istenmemiştir.

Muharrem ayında bulunan Aşure Günü’nde oruç tutmak ve o gün alış-veriş yapmak hakkında daha önce sitemize eklediğimiz soru-cevapları da aşağıdaki linkten okumanızı tavsiye ederiz:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/asure-gununde-oruc-tutmanin-hukmu-nedir.html