Biz aile olarak Almanya'da yaşıyoruz. 9 yaşında bir kızım var. Almanya’daki okullarda yüzme dersi mecburi, yani hiç bir şekilde yüzme dersinden alıkoyamıyorum kızımı. Burada yaşayan diğer Müslüman kardeşlerimizin de durumu bundan ibaret. Dinimize göre kız çocuklarımız kaç yaşına kadar yüzme dersine girebilir? Bu konuyu teferruatlı bir şekilde araştırıp bizleri bilgilendirebilirseniz çok seviniriz.

Tarih: 11 Ağustos 2009

CEVAP:

Sorunuzla ilgili olarak Almanya’da bulunan bir İslami İlimler Enstitüsü’nden aşağıdaki bilgileri aldık. Enstitünün müdürü Ali Özgür Özdil kardeşimizin bize gönderdiği yazı şöyledir:

Alman Okullarında Yüzme veya Spor Dersi

Genel Açıklama

“Almanyadaki eğitim sistemini anlayabilmek için, 16 eyaletten oluşan eyalet sistemini kavramak gerekiyor. Her eyalet birbirinden farklı hareket etme hakkına sahip olmakla beraber, mesela yüzme veya spor (yani Beden Eğitimi) dersi konusunda da, farklı kararlar alabiliyor. Mesela Baverya ve Baden-Württemberg eyaleti ortaokuldan itibaren kız ve erkek talebelerini yüzme veya spor dersinde ayırıyor. Bu karar kız talebelerin erkekler karşısında zayıf düşmelerini engellemek için alınıyor. Ayrıca şunu da ifade etmek gerekiyor: Hiç bir kanun okulu kız ve erkek talebelere ortak ders vermeye zorlamıyor.

Müslüman Talebeler

Yüzme veya spor dersi konusunda, eğer veliler tarafından arzu edilecek ve okul da bunu organize edebilecek olursa (mesela yeterince öğretmen, vakit ve yer mevcut ise), kız ve erkek talebelerinin ayrılması mümkündür. Bu konu ile ilgili tüm eyaletleri bağlayan 1993 yılından mahkeme kararı mevcuttur (Bundesverwaltungsgerichtsurteil sa25.8.1993 – 6 C 891 zu OVG Münster, 15.11.1991 -19 a 2198/91). Fakat bu karar sadece buluğ çağına girmiş olan talebeler için geçerlidir. İlkokul seviyesindeki talebeler ise, (genelde) buluğ çağına girmediklerinden dolayı, 2005 yılında alınan başka bir mahkeme kararıyla (VG Düsseldorf, Aktenzeichen 18 K 74/05), derse katılmaya mecbur tutulmaktadırlar.

Bu Konudaki Görüşümüz

Eğer bir müslüman anne veya baba bizden bu konuda yardım dilerse, onlara öncelikle mevcut mahkeme kararları üzeri bilgi verir ve okulların devlet müessesi ve öğretmenlerin devlet memuru olarak öncelikle bu kararlara bağlı olduklarını ifade ederiz. Eğer çocuk daha ilkokul talebesi ise, derse katılmasının gerektiğini ve mahkeme karşısında kazanma imkanının olmadığını, fakat ortaokul veya lise talebesi ise (buluğ çağına girdi ise), ya dersin kız ve erkek talebelere ayrı verilmesine müracat etmelerini, aksi takdirde 1993 yılının mahkeme kararı ile talebenin dersten serbest bırakılma imkanına sahip olduğunu bildirmekteyiz. Burada dikkat edilmesi gereken mesele ise, (mesela kız) talebenin mayo ile erkek talebelerin karşısına çıkmaktan utandığını ve bundan dolayı vicdan azabı çektiğini ispatlamaktır. Fakat bu ilkokul talebesi için geçerli değildir.”

Siz de bu yazıda belirtildiği şekilde davranabilirsiniz.

NOT: Yukarıdaki yazının bizlere ulaşmasını sağlayan Kuzey Almanya İslam Toplumu (BİG) Başkanı Sayın Ramazan Uçar’a teşekkür ederiz.