Kadının başını örtmesi farzdır ancak bunun sınırları nelerdir? Mesela başörtüsünün illa ki göğüsleri kapatması gerekir mi? Sadece baş ve boynun kapatılması yeterli midir? Bu şekilde örtünmenin hükmü nedir? Günümüzde tesettüre fazlaca dikkat edilmiyor. O zaman bunca insan Kuran'ın hilafına mı yaşıyor? Bu konularda bilgi verir misiniz?

Tarih: 11 Ağustos 2009

CEVAP:

Nur Suresinin 31. ayetinde başın örtülmesi özellikle emredilmiş ve örtünmenin na­sıl yapılacağı da belirtilmiştir.

“Başörtülerinin bir kısmını yakalarının üstüne vursunlar….” (Nur 24/31)

Eskiden kadınlar yakaları açık elbiseler giyinirler, boyunları ve göğüs kısmı gözükürdü. Bu emirle başörtülerinin bir bölümüyle boyunlarını ve yakalarını örtmeleri istenmiştir.

Boyun, boğaz ve gerdan kısmı zaten örtülü olanların başörtüsü ile bir kez daha buraları örtmesi gerekmez. Ama dar bir elbise giymiş de göğüsleri belli oluyorsa geniş bir başörtüsü ile buraları da örtüp gizlemesi gerekir.

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/basortusu-nasil-baglanmalidir-bunun-bir-olcusu-var-midir.html

Geniş bilgi için lütfen aşağıdaki linkte bulunan Başörtüsü ve Örtünme başlıklı yazıyı okuyunuz:

www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/basortusu-ve-ortunme.html