Tesettüre uygun giyinmeyen, başı açık bir kadınla evli olan erkek karısının başının açık olması nedeniyle mahşerde cezalandırılır mı?

Tarih: 18 Ocak 2010

CEVAP:

Dinimizde suçun şahsiliği prensibi esastır. Kim günah işlerse ceza ona verilir. Bu açıdan başı açık olan eşle evli olan erkek, uygun zamanlarda eşine gerekli uyarıları yapar. Ona örtünme ile ilgili ayetleri ve hadisleri okur, okutur. Bundan sonrası kadına kalmıştır. Dilerse başını örter, günahtan kurtulur; dilerse örtmez, günahkâr olur. Koca bu yüzden eşine baskı yapamaz.

Benzer bir soru-cevap için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/bir-erkegin-karisina-emir-verme-hakki-ve-yetkisi-var-midir.html

NOT:  Bu konuda sitemizin ana sayfasında yer alan BAŞÖRTÜSÜ VE ÖRTÜNME başlıklı dosyayı incelemenizi tavsiye ederiz. Orada bulunan yazıların çıktısını alıp birlikte okuyabilirsiniz.

www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/basortusu-ve-ortunme.html