Ben bir spor salonuna gidiyorum. Fakat kadınlarla aynı spor salonunu paylaşıyoruz. Yani havuz beraber, spor salonu beraber… Kadınlar denizdeki gibi mayolu, bikinili... Spor salonlarında da bacakları ve kolları açık. Dinen bir sakıncası veya günahı var mıdır?

Tarih: 17 Ocak 2011

CEVAP:

Bir erkeğin avret bölgeleri açık olan kadınlarla aynı mekânda spor yapması caiz değildir. Allah Teâlâ, şöyle buyurmuştur:

“Mümin erkeklere söyle, gözlerini önlerine indirsinler ve avret yerlerini korusunlar. Çünkü bu, kendileri için daha temiz bir davranıştır. Şüphesiz Allah, onların yapmakta olduklarından haberdardır.” (Nur, 24/30)

Ayrıca Peygamberimiz “gözün zinası, bakmaktır” (Buhari, İsti’zan, 12) buyurarak harama bakılmaması gerektiğini vurgulamıştır. Dolayısıyla Müslüman bir birey olarak böyle bir ortamdan uzak durmanız gerekir.

Benzer bir soru-cevap için lütfen aşağıdaki linki de tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/musluman-bir-bayan-spor-yapabilir-mi.html