İslam’da kadın için sokak kıyafeti nasıldır? Yüz açık ve el­ler çıplak olabi­lir mi?

Tarih: 11 Ağustos 2009

CEVAP:

İslam’da kadın için örtünmesi zaruri olan yerler Kur’an-ı Kerim’in Nur suresinde açıklanmaktadır. Buna göre yüz ve eller hariç vücudun diğer kısımla­rı­nın tamamen örtülmesi lazımdır. Ebu Davud’da rivayet edildiği üzere Peygamber Efendi­miz, Hz. Esma’ya: “Ya Esma, kadın büluğa erince ondan görüle­bi­lecek olan ancak şudur.” buyurmuş ve kendi mübarek yüzünü ve elini işaret ey­lemiştir.

Geniş bilgi için lütfen aşağıdaki linkte bulunan Başörtüsü ve Örtünme başlıklı yazıyı okuyunuz:

www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/basortusu-ve-ortunme.html