Kravat takmanın bir sakıncası var mıdır? Yahudi ve Hristiyanlara benzememe yasağı çerçevesinde açıklar mısınız?

Tarih: 11 Ağustos 2009

CEVAP:

Peygamberimizin hadislerinde yer alan “Yahudi ve Hristiyanlara benzemeyin” ifadesi giyim kuşamda değil, dini uygulamalardadır.

Kur’an’da ve sünnette erkek ve kadın Müslümanlar için bir kıyafet tipi belirlenmemiştir. Her Müslüman kendi yaşadığı çevrenin örfüne göre giyinir. Yeter ki bu kıyafetler avret yerlerini örtsün ve ince olup altını göstermesin. Papaz kıyafeti veya haham kıyafeti gibi simge olmuş kıyafetleri giymek caiz değildir. Çünkü o kıyafetleri giyenler onlara benzemek istediklerini göstermiş olurlar. Fakat kravat, ceket ve pantolon gibi giysiler bir dinin sembolü olan giysiler değildir. Dolayısıyla kravat takmanın bir sakıncası yoktur.