Pantolonla bir yerde otururken dizlerimin üstü belli oluyor. Burası avret mahalli… Belli olması günah mıdır?

Tarih: 02 Şubat 2012

CEVAP:

Kur’an-ı Kerim’de gerek erkeğe gerekse kadına bakışlarını kontrol etme ve avret yerlerini kapalı tutma emri verilmiştir. Allah Teâlâ, Müslüman erkeklerle ilgili şöyle buyurur:

“Mümin erkeklere söyle, gözlerini önlerine indirsinler ve ferclerini korusunlar….” (Nûr, 24/30)

Ferc, erkeğin ve kadının ön ve arkasıyla onları çevreleyen yere denir ki bu, diz kapağı ile göbeğinin arasıdır. Bu bölgeyi kişinin eşi dışında kimse göremez.

Pantolon giydiğiniz takdirde avret mahallinizi kapatmış olmaktasınız. Otururken, yürürken veya herhangi bir iş yaparken dizlerin üstünün belli olması tabiîdir.

Elbisenizin ten rengini göstermemesi ve çok dar olmaması yeterlidir.

Giyim-kuşam ve elbise ile ilgili hükümler hakkında geniş bilgi edinmek için lütfen aşağıdaki linkte bulunan yazıyı okuyunuz:

www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/basortusu-ve-ortunme.html