Boynuma haç işaretli kolye takabilir miyim?

Tarih: 11 Ağustos 2009

CEVAP:

Haç işareti takılamaz. Çünkü haç bir dinin, Hristiyanlığın, sembolüdür. Müslüman bir insan hangi niyetle olursa olsun başka bir dinin sembollerini takamaz.

Peygamberimiz sallallâhu aleyhi ve sellem döneminde sahabeden Adiyy b. Hatim radıyallâhu anh boynuna takılı altın bir haçla Peygamberimizin yanına girince, Peygamberimiz ona: “Adiyy! At o putu” dedi.” (Tirmizî, Tefsîr’ul-Kur’ân, 10)

Peygamberimizin şu hadislerini de unutmamak gerekir:

“Kim bir kavme benzerse artık o onlardandır.” (Ebu Davud, Libas, 4)

“Bizden başkasına benzeyen bizden değildir.” (Tirmizi, İsti’zan, 7)