Bir erkeğin evde hanımına ve çocuklarına imamlık yaparak namaz kıldırmasında herhangi bir sakınca var mıdır? Bir de imamlık yaparken nasıl niyet edilmelidir?

Tarih: 24 Nisan 2012

CEVAP:

Erkekler namazlarını öncelikle camide kılmak durumundadırlar. Sünnete uygun olan budur.

www.fetva.net/yazili-fetvalar/farz-namazi-ozrumuz-olmadan-tek-basimiza-kilabilir-miyiz.html

Ama ezan okunur ve cemaate yetişememe gibi bir durum olursa o takdirde ev halkıyla birlikte cemaatle namaz kılmak en iyisidir. Bu durumda kişi eşi, annesi, babası veya çocuklarıyla birlikte namaz kılabilir. Bunda bir sakınca bulunmamaktadır. Bu durumda kadınların erkeklerin arkasında durmaları sünnettir ve namazın adabındandır. Buna riayet edilmesi gerekir.

www.fetva.net/yazili-fetvalar/kadinlarla-erkekler-ayni-safta-namaz-kilabilir-mi.html

Evde kılınması tavsiye edilen namaz, farzlar değil, nafile namazlardır. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem farz namazlarının haricindeki namazlarını mescidinde değil evinde kılar, ashabına da böyle yapmalarını tavsiye ederdi. Konuyla ilgili hadisler şöyledir:

Zeyd b. Sâbit radıyallahu anh’tan rivayet edildiğine göre Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Ey insanlar! Evinizde namaz kılınız. Zira farz namaz dışındaki namazların en makbulü, insanın evinde kıldığı namazdır.” (Buhârî, Ezân 81, İ’tisâm 3; Müslim, Salâtü’l-Müsâfirîn, 213.)

Abdullah b. Ömer radıyallahu anhümâ’dan rivayet edildiğine göre Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Namazınızın bir kısmını evlerinizde kılınız da oraları kabirlere çevirmeyiniz.” (Buhârî, Salât 52, Teheccüd 37; Müslim, Salâtü’l-Müsâfirîn, 208, 209; Ebû Dâvûd, Salât 199, Vitir 11; Tirmizî, Salât 213; Nesâî, Kıyâmü’l-Leyl, 1.)

Câbir radıyallahu anh’tan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Biriniz farz namazını mescitte kıldığı zaman, o namazından evine de bir pay ayırsın. Zira Allah Teâlâ bu namaz sebebiyle evinde hayır yaratır.” (Müslim, Salâtü’l-Müsâfirîn, 210; İbni Mâce, İkâmet 186.)

Niyetle ilgili sorunuzun cevabını ise aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz:

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/imamlik-yapan-kisinin-kendisine-tabi-olanlara-niyet-etmesi-gerekir-mi.html