Namazda iki secde arasında yapılması gereken bir dua var mıdır? Varsa bunun hükmü nedir?

Tarih: 08 Mayıs 2013

CEVAP:

İki secde arasındaki oturuşta Peygamberimizin çeşitli dualar yaptığı rivayet edilmiştir. Bu duaları okuyacak kadar beklemek de sünnettir.

Birkaç rivayet şöyledir:

Abdullah İbn Abbâs radıyallâhu anh’tan rivâyet edildiğine göre: Resulullah sallallâhu aleyhi ve sellem, iki secde arasında:

اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِي وَارْحَمْنِي وَاجْبُرْنِي وَاهْدِنِي وَارْزُقْنِي

“Allahümmağfir lî verhamnî vecburnî vehdinî verzuknî = Ey Allah’ım beni bağışla bana ikramda bulun, afiyet ver, beni doğru yoluna hidayet et ve bana rızık ihsan eyle” derdi. (Tirmizî, Salât, 211; İbn Mâce, İkâmet, 23.)

Huzeyfe radıyallâhu anh’ın rivayetine göre Nebî sallallâhu aleyhi ve sellem  iki secde arasındaki oturuşta):

رَبِّ اغْفِرْ لِي رَبِّ اغْفِرْ لِي

“Rabbi’ğfir lî Rabbi’ğfir lî = Rabbim! Beni bağışla, beni bağışla Rabbim.” derdi. (İbn Mâce, İkâmet, 23)

Konuyla ilgili olarak bir de secde esnasından edilebilecek dualar vardır. Bununla ilgili cevabımızı ise aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/secdede-turkce-olarak-dua-etmek-namaza-zarar-verir-mi.html