FETVALAR

SORU:

Peygamberimizin: Kulun Allah'a en yakın olduğu an, secde anıdır, orada bol dua edin, hadisi doğrultusunda namaz kılarken secdede Türkçe olarak istediğimiz gibi dua edebileceğimizi duydum. Bu doğru mudur? Namaza zarar verir mi?

Tarih: 20 Ağustos 2009

CEVAP:

Ebû Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: “Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:
 
“Kul Rabbine en ziyade secdede iken yakın olur, öyle ise secdede duayı çok yapın.” (Müslim, Salât 215, (482); Ebû Dâvud, Salât 152.)
 
Peygamberimiz sallâhu aleyhi ve sellem de secdede iken çeşitli dualar etmiştir. Bunlar hadis kitaplarında ayrıntılı bir şekilde nakledilmiştir. Mesela bunlardan iki tanesi şöyledir:
 
“Allâhummağfirlî: Allah’ım beni bağışla”.
 
“Allâhummağfirlî zenbî kullehû diggahû ve cillehû ve evvelehû ve âhirehû alaniyetehû ve sirrahû: Allah’ım bütün günahlarımı, küçüğünü, büyüğünü, ilkini, sonuncusunu, açığını gizlisini bağışla.”
 
Bunlar ve diğer duaları toplu olarak Muhammed Nâsıruddîn el-Elbânî’nin Hadislerle Hz. Peygamberin Namaz Kılma Şekli kitabında görebilirsiniz. (Kitabın birkaç tercümesi bulunmaktadır. Bunlardan biri Osman Arpaçukuru’na aittir, Beka Yayınları’ndan çıkmıştır)
 
Peygamberimizin bu dualarına bakıldığına bunların ayet olmadığı, yani içinden geldiği gibi dua ettiği görülmektedir. Bu da namazda secdede iken tesbihattan sonra istenilen duanın istenilen dilde yapılacağını gösterir.


Etiketler: