Ben yirmi iki yaşında bir bayanım. Evli ve beş çocuğu olan bir erkek hocanın evine gidip ondan ders alıyorum. Evdeyken genelde yanımızda eşi ve çocukları da oluyor. Benim böyle bir ortamda erkek bir hocadan ders almamda sakınca var mıdır?

Tarih: 15 Ekim 2012

CEVAP:

Allah Teâlâ kadınlarla ilgili olarak şöyle buyurmuştur:

“Mümin kadınlara da söyle gözlerini sakınsınlar; edep yerlerini ve çevresini örtsünler. Görünen kısım dışındaki süslerini açmasınlar.  Başörtülerini yakaları üstüne kadar indirsinler. Kocaları,  babaları, kocalarının babaları, oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları, elleri altında bulunan esirler, ele bakar hale gelmiş ve erkekliği kalmamış kimselerle kadınların edep yerlerinin farkına varamamış çocuklar dışında hiç kimseye süslerini açmasınlar…” (Nûr, 24/31)

Buna göre bir kadın ancak yukarıda belirtilen erkeklerin yanında oturabilir. Bu sayılanların dışında kalan akrabalar da olsa yabancı sayılırlar ve bir kadın o erkeklerin yanında mahrem yerlerini açamaz ve onlarla asla kapalı bir yerde baş başa kalamaz. Ama umuma açık yerlerde konuşması, selamlaşması yasak değildir. Bu kişilerin yanına tesettürlü kıyafetlerle de çıkabilir.

Peygamberimizden rivayet edilen bir hadis şöyledir:

“Hiç bir erkek yalnız başına bulunan bir kadının yanına girmesin, yanında bir iki kişi olursa girebilir.” (Müslim, Selam 8 (2173).

Müslümanların haramdan kaçınmaları gerektiği gibi harama götüren yollardan da kaçınmaları gerekir. Allah Teâlâ özellikle büyük günahları haram kılarken “onlara yaklaşmayın”, “onlardan uzak durun” buyurmuştur.

Zina ile ilgili Allah şöyle buyurmuştur:

“Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o, çok çirkin bir iş ve kötü bir yoldur.” (İsrâ, 17/32)

Buna göre ders esnasında yanınızda mutlaka hocanın eşi veya çocukları bulunmalıdır. Aksi takdirde sadece hocanın bulunduğu bir odada ders yapmanız caiz olmaz.

Bununla ilgili görüntülü cevaplarımızı aşağıdaki linklerden izlemenizi tavsiye ederiz:

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/bir-kadinin-erkekten-bir-erkegin-de-kadindan-ders-almasi-caiz-midir.html

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/bir-kadinin-erkek-hocadan-ozel-ders-almasi-caiz-midir.html