Müslüman bir annenin 25 yaşlarının üzerindeki yetişkin ve bekâr oğluna ve kızına sarılıp yatmasının dini ve psikolojik hükmü nedir?

Tarih: 11 Ağustos 2009

CEVAP:

Bir annenin, ergenlik çağına varmış erkek veya kız evladına sarılıp yatması caiz değildir. Aşağıdaki ayetlerden, küçük çocuklarla dahi aynı odada yatmanın uygun olmadığı anlaşılmaktadır. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

“Müminler! Ellerinizin altında olan esirler ile ve sizden henüz erginliğe ermemiş olanlar, sabah namazından önce, öğle sıcağında soyunduğunuzda ve yatsı namazından sonra yanınıza gireceklerinde üç defa izin istesinler. Bunlar, sizin açık bulunabileceğiniz üç vakittir. Bu vakitlerin dışında birbirinizin yanına girip çıkmakta size de, onlara da bir sorumluluk yoktur. Böyle yapın; Allah size bu ayetleri açıklıyor. Allah bilir, doğru karar verir.

Kendi çocuklarınız ergenlik çağına erdiklerinde tıpkı kendilerinden öncekilerin izin istedikleri gibi her defasında izin istesinler. Böyle yapın. Allah size ayetlerini açıklıyor. Allah bilir, doğru karar verir.” (Nur, 24/58-59)

Ergenlik çağına girmiş bir evladın, annesinin veya babasının bulunduğu odaya her girişinde izin isteme zorunluluğu, onları çıplak görmemek içindir. Sarılıp yatma bunun ileri safhasıdır. Dolayısıyla bahsettiğiniz annenin, ergenlik çağına varmış evlatlarıyla sarılıp yatma işini derhal terk etmesi gerekir.