Evin içinde ayakkabı giymenin hükmü nedir? Bayanların ev gezmelerinde temiz olan bir ayakkabı giymeleri caiz olmaz mı?

Tarih: 14 Temmuz 2011

CEVAP:

Ev içinde kullanılmaları kaydıyla evde terlik veya ayakkabı giyilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Sakıncalı olan, kirli olan terlik veya ayakkabılarla eve girmektir. Zira dinimize göre “temizlik imanın yarısıdır.” (Müslim, Taharet, 1 (223); Tirmizi, Daavat, 86; Darimi, Vudû, 2; Ahmed b. Hanbel, 4/260)