Akşam Beraat kandilinde bir tartışmada eşim kapıdan çıkarken "beni boşa" dedim. O da üç defa "boş ol boş ol boş ol" dedi. Şimdi "ben onu gönülden demedim" diyor. Bu üç talak durumunda kadının başka bir erkekle evlenmeden kocasına dönemeyeceği yazıyor. Bizim şimdi ne yapmamız gerekiyor? Ben başkasıyla evlenemem. Kocama dönemeyecek miyim?

Tarih: 06 Ağustos 2009

CEVAP:

Daha önce benzer bir soruya verdiğimiz cevap sizin için de geçerlidir. Aşağıdaki linkten ilgili cevabımıza ulaşabilirsiniz:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/3-defa-bos-ol-demek.html

Usulüne uygun olarak kıyılan bir evlilik, ancak usulüne uygun bir boşanma ile sona erdirilebilir. Bu konuda halkımızın bilgileri maalesef doğru değildir. Erkeğin bir lafızda eşini üç talakla boşamasının vaki olduğu inancı buna örnektir. Böyle bir şeyin dinimizde yoktur. Bir anlık sinirle ve istemeyerek üç defa “boş ol” demekle boşanma meydana gelmez! Boşanmanın kuralları vardır. Dolayısıyla içiniz rahat olsun.

Bu konuda sitemizde bir yazı bulunmaktadır. Kocanızla birlikte bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz:

www.suleymaniyevakfi.org/kuran-arastirmalari/talak-erkegin-bosama-hakki.html