İddet döneminde kocasıyla ayrı olan kadına kocasının dönmesi halinde kadının “hayır” deme hakkı var mıdır?

Tarih: 08 Kasım 2013

CEVAP:

Erkeğin eşine dönmesi, kocanın iyi niyetine bağlıdır. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

“Eğer kocalar arayı düzeltmek isterlerse kadınlara iddet içinde dönmeye daha çok hak sahibidirler.” (Bakara, 2/228)

Yani erkekler, boşadıkları eşlerine iddet sonunda dönebileceklerine göre, iddet içinde öncelikle dönebilirler. Ama arayı düzeltme niyeti yoksa mesela boşamayı şartlarına uygun yaptıktan sonra iddet bitmeden eşine dönüp iddetin kalan kısmında tekrar boşayacak olsa yaptığı dönüş geçersiz sayılır ve iddet süresinin bitiminde eşiyle ilişkisi kesilir.

Erkek, eşine zarar vermek veya iddetini uzatmak için de dönemez. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

“Kadınları boşadınız, onlar da bekleme sürelerinin sonuna vardılarsa artık ya mâruf ile tutarsınız veya mâruf ile ayırırsınız. Onlara zarar vermek ve haklarına saldırmak için tutmayın. Bunu yapan, kötülüğü kendine yapar. Allah’ın âyetlerini arzularınıza alet etmeyin. Allah’ın üzerinizdeki nimetini düşünün. İndirdiği Kitap ve doğru bilgi ile o, size öğüt vermektedir. Allah’tan çekinin ve bilin ki Allah her şeyi bilir.” (Bakara, 2/231)

İddet bekleyen kadının da kocasını reddetme hakkı vardır. O da iddetin sonunda kocasından boşanmayı seçebilir.

www.suleymaniyevakfi.org/kuran-arastirmalari/talak-erkegin-bosama-hakki.html