Karı-koca arasında cinsel ilişki olmamışsa boşanma durumunda erkeğin kadına mehir vermesi gerekir mi?

Tarih: 07 Eylül 2012

CEVAP:

Gerdekten önce meydana gelecek boşanmalarda iki durum söz konusu olmaktadır: Taraflarca mehrin belirlenmiş veya belirlenmemiş olması.

Her iki durumu da açıklayan ayetler şöyledir:

Kadınları, mehirlerini belirleyinceye kadar el sürmeden boşarsanız bunun size bir günahı olmaz. Onlara yararlanacakları bir şey verin. İmkânı olan, gücü ölçüsünde, darlık içinde olan da gücü ölçüsünde, marufa uygun olarak, onları yararlandırsın. Bu, güzel davrananlar üzerine bir borçtur.

Kadınları, el sürmeden boşadığınızda, mehirlerini belirlemiş olursanız belirlediğiniz mehrin yarısını vermeniz gerekir; kadınlar veya nikâh düğümü elinde olan taraf[1] hakkından vazgeçerse başka. (Ey erkekler!) Sizin vazgeçmeniz takvaya daha uygundur. Aranızdaki üstünlüğü unutmayın. Allah yaptığınız her şeyi görür.” (Bakara, 2/236-237)

Bu ayetlere göre gerdekten önce meydana gelen boşanmalarda eğer mehir tespit edilmişse bunun yarısının kadına teslim edilmesi gerekir. Fakat henüz mehir belirlenmeden boşanma olursa o zaman erkeğin, kıza maruf ölçüsünde yararlanacağı herhangi bir mal vermesi gerekir.

————–

[1]- Nikah düğümü erkeğin elindedir. Çünkü o düğümü çözmek demek olan talak, erkeğin hakkıdır.