Ben hanımımı ayrı ayrı zamanlarda iki kez boşadım. Bu boşamaları hanımımın temizlik döneminde ve onunla cinsel ilişkiye girmeden yaptım. Yani boşadığımda karım adetli değildi ve o dönemde onunla ilişkiye girmemiştim. Boşamaların ikisi de farklı zamanlarda gerçekleşti. Boşadığım zaman karımı evden çıkarmadım o da çıkmadı. Bu iki boşamadan sonra da karıma geri döndüm. (Henüz iddeti bitmeden döndüm) Sitenizde boşanmak için iki şahit bulundurulması gerektiği de yazıyor. Ben bunu sadece son boşamada gerekli sanıyordum. O yüzden iki boşamamda da şahit bulundurmadım. Sorum şu: Benim bu boşamalarım geçersiz mi? (Bu iki boşamada kurallara uydum ama -bilmediğimden dolayı- sadece iki şahit eksikti.) Üçüncü boşamayı yaptığımda nasıl olacak? Şahit olmadığı için bu iki boşama geçersiz olup yeni bir boşama mı sayılacak? Yoksa önceki iki boşama geçerli olup üçüncü boşamada iddet beklemeden hemen mi ayrılmalıyız?

Tarih: 06 Ağustos 2009

CEVAP:

Eşinizi üç kere boşamanıza gerek yoktur. Eğer ayrılmak istiyorsanız bütün şartlara uyarak ve şahit de bulundurarak boşarsınız ve iddetin sonunda güzellikle ayrılırsınız.

Daha sonra tekrar birleşmeye karar verirseniz birleşebilirsiniz.

İkinci boşamayı yapmak maksadıyla eşinize dönmeniz caiz olmaz. Eğer dönecekseniz aileyi devam ettirmek için dönebilirsiniz.

Detaylı bilgi için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.suleymaniyevakfi.org/kuran-arastirmalari/talak-erkegin-bosama-hakki.html