Kredi kartı ile taksitli altın satın almak caiz mi?

Tarih: 09 Temmuz 2011

CEVAP:

Altını veresiye satmak ve almak caiz değildir. Nebîmiz altın alım satımının peşin olmasını ve altının derhal teslim alınmasını şart koşmuştur.

Tarih, alım satım görüntüsü adı altında nice faiz yollarının ortaya çıkmasının örnekleri ile doludur.  Bu yüzden kredi kartı ile altın alım satımı faize bulaşma tehlikesi olduğu için caiz değildir. Mesela kişi 1.000 liralık altını ayda 100 lira ödemek kaydıyla 10 eşit taksitle alıp aynı kişiye peşin 950 liraya satabilir. Bu durumda 950 lira almış ama 1.000 lira borçlanmış olur ki bu faiz olur.

www.suleymaniyevakfi.org sitemizin “Kitaplarımızı İndirin” bölümünde bulunan TİCARET VE FAİZ adlı kitabımızı ücretsiz olarak bilgisayarınıza indirebilir, konu ile ilgili geniş bilgileri oradan edinebilirsiniz.

www.suleymaniyevakfi.org/hizmetlerimiz/Kitaplarimizi-indirin.html