İnternet üzerinden altın alıp satmak ve buradan para kazanmak haram mıdır?

Tarih: 07 Şubat 2013

CEVAP:

Alım-satımın peşin olması ve altının fiziki olarak teslim alınması/bankadaki hesaba kaydedilmesi şartıyla caiz olur, aksi halde bu tür bir işlem faiz olur. Zira Nebîmiz altın alım-satımının peşin olması ve altının derhal teslim alınmasını şart koşmuş, şöyle buyurmuştur:

“Altına altın, gümüşe gümüş, buğdaya buğday, arpaya arpa, hurmaya hurma ve tuza tuz misli misline, dengi dengine ve peşin olur. Bu cinsler farklı olursa peşin olması şartıyla istediğiniz gibi satın.” [Müslim, Müsâkât, 81 (1583)]

Konuyla ilgili daha geniş bilgi için aşağıdaki linkte bulunan soru-cevabı da incelemenizi tavsiye ederiz:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/kredi-karti-ile-taksitli-altin-satin-almak-caiz-mi.html