Peygamber efendimizin vefat etmeden önce zırhını rehin bırakarak bir Yahudiden yiyecek aldığı doğru mudur? Doğruysa nasıl anlamalıyız?

Tarih: 19 Aralık 2009

CEVAP:

Aişe radıyallahu anhâ: Resulullah sallallâhu aleyhi ve sellem, zırhı bir Yahudi’nin yanın­da otuz sâ’ (bir rivayete göre yirmi sâ’) arpaya karşılık rehin edilmiş bulunduğu hâlde ve­fat etti, demiştir. (Buhari, Cihad, 89, Megazi, 86; Tirmizi, Büyû’, 7; Nesai, Büyû’ 58.)

Görüldüğü gibi bu olay hadis kitaplarında nakledilmektedir ve sahihtir. Buradan anlaşılan, gayrimüslimlerden alışveriş yapılmasında ve alışverişte rehin alınmasında bir sakınca olmadığıdır.