İnternette bazı siteler açık artırma yoluyla ürünler satıyor. Mesela bunlardan bir tanesinde her yeni teklifte ürünün değeri kuruş kuruş artıyor. Yalnız teklif verebilme hakkı için de teklif satın alınıyor siteden. Bazen değerine yakın bazen epey altında ürünler satıldığını biliyoruz. Benim sorum bu şekilde alışveriş caiz midir?

Tarih: 09 Aralık 2009

CEVAP:

Bir malı almak için verilen teklif, ücrete tabi olamayacağı için bu maksatla para vermek de almak da batıldır. Bahsettiğiniz internet siteleri üzerinden ürün satan kişi veya kişilerin asıl maksadı bu yolu kullanarak para kazanmaktır. Bunun olmazsa olmaz şartı ise insanların ilgisini daha fazla çekecek bir yöntem uygulamaktır. Bahsettiğiniz yöntem batıldır: o yönteme göre işlem yapmak caiz değildir.

Allah Teâlâ şöyle buyurmaktadır:

“Mümin­ler, mallarınızı aranızda batıl yolla değil, karşılıklı rızaya dayalı ticaretle yiyin. Kendinizi öldürmeyin; Allah size karşı merhametlidir.” (Nisa, 4/29)