Cuma vakti okulda kantinden alışveriş yapmam haram mı? Kantin satıcıları erkek; ama satış yapanlar zaten normalde namaz kılmıyorlar. “Herkesin görüşüne saygım var; ama ben kılmıyorum ve cuma vakti satış yapıyorum.” diyorlar. Bu olay bu gün okulda çok tartışıldı ve mekruh mu yoksa kesin bir şekilde haram mı öğrenmek istiyorum.

Tarih: 16 Aralık 2011

CEVAP:

Kendisine Cuma farz olan herkesin, geçerli bir özrü bulunmadıkça Cuma namazına gitmesi farzdır. Ancak Cumaya gittiklerinde toplumun güvenliğinin tehlikeye düşmesi ihtimali bulunan asker, polis, itfaiye çalışanları, belli kurumlardaki güvenlik görevlileri vb.  kişilerle Cuma kılınamayacak kadar küçük olan yerleşim birimlerinde yaşayanların Cuma’ya gitme zorunluluğu yoktur.

Dersleri zorunlu olarak  Cuma saatine konulmuş olan öğretmen ve öğrenciler de bu grupta sayılabilir.

www.fetva.net/yazili-fetvalar/bazi-hallerde-cuma-namazi-terk-edilebilir-mi.html

Dolayısıyla bir öğrencinin Cuma vakti okul kantininden alışveriş yapması haram değildir. Fakat kantinci şayet kendisine Cuma farz olan kişi ise ona Cuma vakti alışveriş yapması haramdır.

Doç. Dr. Servet Bayındır