Ben engelliyim. Beş vakit namazımı kılıyorum. Cuma namazlarına kendimi ve bana yardım edeni zorlamadan gidiyorum. Acaba benim Cuma namazım nafileye mi geçiyor? Engelliye cumanın farz olmadığını hocalardan duydum. Onun içindir ki cumayı ve son 4 rekâtını kıldıktan sonra öğlenin farzıyla son sünnetini kılıyorum. Bunun fetvası nedir acaba?

Tarih: 24 Haziran 2011

CEVAP:

Cumaya gidebildiğiniz sürece farzı yerine getirmiş olursunuz. Cuma kendisine farz olmayanlar, meşru mazeretlerinden dolayı cumaya gidemeyecek durumda olanlardır.

Fıkıh kitaplarında hasta olduğundan dolayı cuma namazına çıktıkları takdirde hastalığının artmasından veya uzamasından korkan kimselere, kötürüm veya ayakları kesilmiş olan kimselere cumanın farz olmadığı ama gidip cuma namazını kılmaları halinde  o günün öğle namazını kılmakla yükümlü olmadıkları ifade edilmektedir.

Cuma namazını kılamayanlar o günün öğle namazını kılmak zorundadırlar.

Cumanın farzından sonra kılınacak namaz hakkındaki cevaplar için lütfen aşağıdaki linkleri tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/cuma-namazi-kac-rekattir.html

www.fetva.net/yazili-fetvalar/zuhr-i-ahir-namazi.html