Ben önümüzdeki günlerde askere gideceğim. Vakit namazları bir şekilde kılabilirim. Ama cemaatle kılınması zorunlu olan Cuma namazı konusunda ne yapacağımı bilmiyorum. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Tarih: 06 Ocak 2012

CEVAP:

Cuma namazının farziyeti Kur’an-ı Kerim’de şöyle belirtilmektedir:

“Müminler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığında hemen Allah’ı anmaya yönelin ve alım satımı bırakın. Bilseniz bu sizin için daha hayırlıdır. Namaz bitince hemen yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lutfundan isteyin. Allah’ın adını çokça anın ki umduğunuza kavuşasınız.” (Cuma, 62/9–10)

Namazların hiç biriyle ilgili “daha hayırlıdır” ifadesi geçmemektedir. Beş vakit namaz her şart ve durumda kılınmakla birlikte Cuma namazı bazen kılınmayabilir. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellemden nakledilen rivâyetler şöyledir:

Abdullah b. Abbas radıyallâhu anh yağmurlu bir günde müezzinine dedi ki: “Ezan okurken ‘Eşhedü enne Muhammeden Resulüllah’ dedikten sonra ‘Hayye ale’s-salâh’ deme. ‘Namazınızı evlerinizde kılın.’ de.” İnsanlar bu davranışı yadırgar gibi oldular. Dedi ki: “Bunu benden daha hayırlı olan biri (yani Hz. Peygamber) yapmıştır. Cuma namazı farz olduğundan size sıkıntı vermek istemedim. O zaman çamurlu ve kaygan zemin üzerinde yürüyecektiniz.” (Buharî, Cuma, 14)

Peygamber sallallahu aleyhi ve sellemin eşi Aişe validemiz şöyle buyuruyor: “Halk menzillerinden ve Avâlî’den “nöbetleşe” Cumaya gelirlerdi. Toz-toprak içinde gelir, kendilerinden ter akardı. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem yanımdayken onlardan biri gelmişti. O buyurdu ki: ‘Keşke bu gün için temizlenmiş olsaydınız.’ (Buharî, Cuma, 15)

Rivayetlerde de görüldüğü gibi zorunlu hallerde Cuma namazı terk edilebilir. Askerlik de bu zorunlu hallerden biridir. Cuma namazına gitme ya da orada kılma imkânı veya izni olmazsa öncelikle bu konuda izin talep etmelisiniz. Eğer cumayı kılamıyorsanız o taktirde öğle namazını kılmalısınız.

Askerlik esnasında yaşanabilecek sıkıntılara dair daha önce cevapladığımız bazı soruları aşağıdaki linklerden okumanızı tavsiye ederiz:

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/nobet-yuzunden-namaz-kilamayan-askeri-personele-ne-tavsiye-edersiniz.html

www.fetva.net/yazili-fetvalar/ben-askerim-namazi-botlari-cikarmadan-kiliyorum-oluyor-mu.html

www.fetva.net/yazili-fetvalar/%E2%80%9Ctanrimiza-hamdolsun%E2%80%9D-demek-dogru-mu.html