İslam ülkelerinde cuma namazlarının nasıl kılındığını ve kaç rekât olduklarını öğrenmek istiyorum. Proje hazırlıyorum, yardımcı olursanız sevinirim. Örneğin; Afganistan, Azerbaycan, Bahreyn'de cuma namazlarının rekâtları gibi...

Tarih: 14 Ekim 2011

CEVAP:

Müslüman ülkelerde cuma namazı kaç rekât kılınıyor? sorusunun cevabı

1. Bizzat o ülkelerde bulunarak,

2. O ülkelerde bulunanlarla görüşme yaparak,

3. O ülkelerde hangi fıkhi mezhebin yaygın olduğuna bakarak araştırılabilir.

Bu üç şıktan size en uygun olanı, kanaatimizce üçüncüsüdür. Bu yüzden Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi‘nin 8. cildinde yer alan “Cuma” maddesini okumanızı tavsiye ederiz. Orada cuma vaktinde kılınacak namazların hükmü ve miktarı konusunda farklı görüş ve uygulamalar mezheplere göre değerlendirilmiştir. O maddeden hangi mezhebin kaç rekât cuma namazı kılınması gerektiğini söylediğini tespit eder, daha sonra mezhep mensuplarının hangi ülkelerde çoğunlukta olduğuna bakar ve bir sonuca varmaya çalışırsınız.