Cuma günü ezan okunur okunmaz kadınların evde hemen namaza durması doğru mudur?

Tarih: 20 Nisan 2012

CEVAP:

Cuma namazına gidemeyen kadınlar, o günün öğle namazını kılmakla mükelleftirler. Öğle namazı da vakti girdiği andan itibaren kılınabilir. Bunun için erkeklerin cuma namazını kılıp çıkmalarını beklemek gerekmez.

Fakat ilmihal kitaplarında şöyle bir bilgi yer almaktadır:

“Ma’zur veya mahpus olanların Cuma günü şehirde öğle namazını Cuma namazından evvel veya sonra cemaatle kılmaları mekruhtur. Bunların öğle namazlarını Cuma namazı kılındıktan sonra kılmaları müstehaptır. Çünkü o vakte kadar özürlerinin zevali umulur.” (Ömer Nasuhi Bilmen’in Büyük İslam İlmihali)

Fıkıh mezheplerine göre kadınlara cuma namazı zaten farz olmadığı için onları bu hükmün dışında sayarlar.

Kadınlara cuma namazının farz olup olmadığı hakkındaki cevabımız için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/kadinlara-cuma-namazi-farz-midir.html