Özel üniversitede okuyan bir öğrenciye ailesinin durumu iyi olsa bile zekât verilir mi? Ailesinin gelirleri iyi ancak babası aynı zamanda evli oğlu ve onun ailesine de bakıyor. Bu nedenle çoğunlukla kızının okul harcını yatırmakta zorlanabiliyorlar ayrıca kızlarına ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde harçlık vermiyorlar/veremiyorlar. Bu durumdaki birisine zekât verilebilir mi?

Tarih: 16 Nisan 2010

CEVAP:

Eğer kızın kendisine ait olan malı, ihtiyaçlarını karşılamaya yetmiyorsa ona zekât verilebilir. Ailesinin zengin olmasına bakılmaz.

Ömer Nasuhi Bilmen’in Büyük İslam İlmihali‘nde bu konuyla ilgili şu bilgiler yer almaktadır:

“Bir kimse zekâtını/sadakasını, zengin bir erkeğin (buluğa ermemiş) küçük çocuğuna veremez. Çünkü bu çocuk, babasının malı ile zengin sayılır. Fakat bir kimse zekâtını, zengin bir adamın fakir ve müslüman olan babasına veya zengin bir adamın fakir ve müslüman olan büyük çocuğuna veya o şahsın fakir ve müslüman bulunan zevcesine verebilir. Çünkü bunlar birer şahıs olarak tasarrufa ehildirler, birbirlerinin serveti ile zengin sayılmazlar.” (Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, Zekât Bölümü, 100. paragraf)