Okuyan erkek kardeşe ve kız kardeşe zekat verilebilir mi? Bir kimse eşinin abisinin kızına zekat verilir mi?

Tarih: 24 Ağustos 2009

CEVAP:

Zekât öncelikle muhtaç olan erkek veya kız kardeşe, daha sonra amca, hala, dayı gibi yakın akrabalara daha sonra komşulara vs. verilmelidir. Bu açıdan okuyan kardeşleriniz zekât alacak durumda ise (yani dinen zengin değillerse, nisap miktarı malları yoksa) onlara zekât verebilirsiniz.

Bir kimse eşinin abisin kızına zekât verebilir.

Dinen zengin sayılan bir müslüman bakmakla yükümlü olduğu ana, baba, dede, nine, eş, çocuk ve torunlarına ve dinen zengin sayılan kimselere zekât veremez. Bunun dışında kalan ve dinen zengin sayılmayan herkese zekât verebilir.