Evli kız kardeşime zekât verebilir miyim?

Tarih: 24 Ağustos 2009

CEVAP:

Zekâtın, kendilerine zekât verilebilecek akrabaya ödenmesi daha faziletlidir. Zekât öncelikle muhtaç olan erkek veya kız kardeşe, daha sonra amca, halı, dayı gibi yakın akrabalara daha komşulara vs. verilmelidir.

Bu açıdan eğer evli kız kardeşiniz zekât alacak durumda ise (yani dinen zengin değilse, nisap miktarı malı yoksa) ona zekât verebilirsiniz.

Görüntülü cevaplarımız için de lütfen aşağıdaki linkleri tıklayınız:

www.fetva.net/zekat-fitre-yazili-fetvalar/evli-olan-kiz-kardese-zekat-verilebilir-mi.html

www.fetva.net/zekat-fitre-yazili-fetvalar/kardese-zekat-verilir-mi.html