Masturbasyonun (elle doyum) hükmü nedir? Bundan nasıl kurtulabiliriz?

Tarih: 07 Ağustos 2009

CEVAP:

Masturbasyon yapmak haram değil; mekruhtur. Fakat aşırıya kaçmamak kaydıyla. Zira bu bedende ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bundan kurtulmak için ilk yapılacak şey evlenmektir. Fakat ülkemizde gençlerin 19-20 yaşlarında evlenmeleri de bir hayli zor. Bu açıdan evleninceye kadar -Ramazan ayı dışında da- vakitlerinizi oruçlu geçirmeye çalışın. Zira oruç tutmak insanın nefsini terbiye eder. Bakın bu konuda Nebîmiz ne buyurmuştur:

Hz. Aişe radıyallahu anha anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:

“Gençler! Kimin maddi imkânı varsa hemen evlensin. Kim de maddi imkân bulamazsa (nafile) oruç tutsun. Çünkü oruç, onun için şehveti kırıcıdır.” (Buhari, Nikâh, 3; Müslim, Nikâh, 1)

Bu arada Allah’a dua etmeyi ve sabretmeyi ihmal etmemelisiniz. Zira Allahın yardımı olmazsa hiçbir şeyi başaramazsınız. Allah’ın yardımı için de iki şey şarttır: Sabır ve namaz kılmak!

“Ey iman edenler! Sabır ve namaz ile Allah’tan yardım isteyin. Çünkü Allah muhakkak sabredenlerle beraberdir.” (Bakara, 2/153)

Bunları yerine getirirseniz inşaallah umduklarınıza kavuşursunuz..