Hz. Osman’ın hilâfeti döneminde Medine nüfusunun artması üzerine bir ezan daha ilâve edilmiştir (Buhârî, Cuma, 21). Hocam cuma günü ikinci bir ezan ilave etmek bid’at değil midir?

Tarih: 25 Mart 2011

CEVAP:

Allah Teâlâ şöyle buyurur:

“Müminler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığında hemen Allah’ı anmaya yönelin ve alım satımı bırakın.” (Cuma, 62/9)

Osman radıyallahu anh çarşı pazardaki insanları namaza çağırarak ayetle verilen görevi yerine getirmiştir.

Dolayısıyla onu bid’at saymak mümkün değildir. Ancak bugün hoparlörler sayesinde ezan her yerden duyulduğu için hutbeden önce okunan iç ezana ihtiyaç kalmamıştır; artık o uygulamanın terk edilmesi ve okunacak dış ezanın ardından hutbeye geçilmesi gerekir.

Cuma namazı hakkında geniş bilgi edinmek için aşağıdaki linkte bulunan yazıyı okumanızı tavsiye ederiz:

www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/delillerle-cuma-namazi.html