Firmamıza ait 24 saat online satış yapan bir web sitemiz var. Sorum şu: Cuma saatlerinde internet sitesini hizmete kapatmalı mıyız? Kapatacaksak eğer, nerenin cuma saatini esas alacağız? Şirket merkezimiz İstanbul’da ve İstanbul’daki cuma saatinde internet sitesini kapattık diyelim. Diyarbakır’da cuma namazından çıkmış biri, internet sitemiz kapalı olduğu için alışveriş yapamayacak. Hâlbuki bu kişi Diyarbakır’daki cuma saatinde alışverişi bırakıp namaza gitmişti. Cumadan çıktığında alışveriş yapacak; ama şirket merkezi İstanbul saatine göre cuma saati olduğundan internet sitesini dondurmuş olacak! Ne yapmamız lazım?

Tarih: 21 Aralık 2012

CEVAP:

Cuma namazı şirkete değil, şirkette çalışan Müslümanlara farzdır! Dolayısıyla şirket merkezinin nerede bulunduğu önemli değildir. Hangi bölgede Cuma vakti gelmişse orada çalışan kişinin/kişilerin Cuma’ya gitmesi farzdır.

Cuma vaktinde alışveriş, kişiyi namazdan alıkoymaması için yasaklanmıştır. Buna göre cumaya gitmeyenlerin veya bulunduğu bölge itibariyle şirket merkezine göre cumayı erken kılanların (doğu bölgeler) veya geç kılacak olanların (batı bölgeler) internet üzerinden yapacağı alışverişin size bir zararı yoktur.

www.fetva.net/yazili-fetvalar/cuma-vakti-okul-kantininden-alis-veris-yapmam-haram-mi.html